مقایسه درگاه های واسط با درگاه مستقیم بانکی PSP

همه سایت های فروشگاهی از درگاه پرداخت جهت پرداخت های آنلاین مشتریانشان استفاده میکنند،‌اما زمانی که شما قصد گرفتن یک درگاه پرداخت را داشته باشید شاید برایتان سخت باشد که چگونه درگاه مورد نظرتان را دریافت کنید زیرا با اصطلاحاتی از قبیل مستقیم و واسط و جدیدا با اصطلاح درگاه های فیلتر شده هم مواجه می شوید.
درگاه های پرداخت به دو دسته تقسیم میشند درگاه های واسط بانکی یا مستقیم و درگاه های پرداخت واسط 
3 مورد از عمده ترین تفاوت های  بین این دودرگاه به صورت زیر است

نحوه ی تسویه حساب

روند تسویه حساب
مطابق با قوانین موجود در سیستم شاپرک برای تمامی درگاه های مستقیم؛تسویه تراکنش های انجام شده در روز جاری صبح روز بعد  انجام خواهد شد اما در درگاه پرداخت واسط بصورت دستی تسویه حساب را انجام می دهد
 
داشتن نماد اعتماد
شرط اصلی برای دریافت درگاه مستقیم داشتن نماد اعتماد الکترونیک  می باشد و در صورتی نماد اعتماد نداشته باشید نمی توانید از سرویس پرداخت مستقیم  استفاده کنید ولی در درگاه های واسط داشتن یا نداشتن نماد اعتماد الکترونیک برای دریافت درگاه تفاوتی ایجاد نمی کند
 
کارمزد
مهترین تفاوت بین درگاه پرداخت مستقیم و درگاه پرداخت واسط که در تجارت الترونیک جایگاه ویژه و برجسته ای دارد نحوه ی دریافت کارمزد از پذیرندگان می باشد به این نحو که درگاه های واسط بابت تراکنش ها و خدمات ارئه شده به پذیرندگان کارمزد دریافت می نمایند بدین معنی که از مبلغ تراکنش انجام شده درصدی از تراکنش به شرکت ارائه دهنده پرداخت تعلق دارد و ما بقی مبلغ با شخص صاحب فروشگاه تسویه می شود؛ این درحالی است که درگاه های مستقیم بابت خدمات ارائه شده هیچ کارمزدی دریافت نخواهند کرد و تمامی خدمات بانکی از قبیل ثبت ،فعال سازی،پشتیبانی،تسویه حساب ها و....برای کاربران رایگان می باشد.
 
درگاه های واسط به علت عدم نیاز به داشتن نماد اعتماد محبوبیت و جایگاه خود را در میان کسب و کار های اینترنتی حفظ نموده است  اما شبهات فعالیت این درگاه‌های واسط کم نیست. بزرگ‌ترین آن شاید حذف بانک‌ها و بخصوص بانک مرکزی و هر نهاد ناظر دیگری بر تراکنش‌های مالی است. در این درگاه‌های واسط مبلغ دریافتی از کاربران سایت‌ها یا فروشگاه‌ها ابتدا به حساب مدیر یا شرکت گرداننده یک درگاه واسط واریز شده و از آنجا در دوره‌های زمانی یا به درخواست مدیر فروشگاه به حساب اعلامی صاحب فروشگاه واریز می‌شود. چنین چرخه‌ای عملاً نظارت بر اینکه چه کسی دقیقاً در چه زمانی و به چه کسی پول را پرداخت کرده است برای نهادهای ناظر غیرممکن می‌کند و در واقع پتانسیل بالایی برای پولشویی و گردش غیرشفاف پول ایجاد می‌کند.
 
شبهه دیگری که در فعالیت این درگاه‌های واسط مطرح است حضور نسبتاً پررنگ برخی فروشگاه‌ها یا سایت‌هایی است که خدمات غیرمتعارف یا غیرقانونی ارائه می‌کنند. همانطور که اشاره شده و شاید برخی کاربران نیز با آن مواجه شده باشند سایت‌هایی که انواع وی پی ان یا فیلم‌های غیرمجاز را با استفاده از همین درگاه‌های واسط بفروش می‌رسانند کم نیستند بخصوص آنکه براحتی می‌توانند آدرس سایت خود را عوض کرده و بدون نیاز به طی کردن روند خاصی همچنان از خدمات این درگاه‌های واسط استفاده کنند و از قرار این مسئله در نهایت باعث مسدودسازی برخی از این درگاه‌های واسط شده است.
نکته دیگر در همین زمینه عدم مشخص بودن استانداردهای امنیتی و ثبت تراکنش‌ها و فعالیت کاربران در این درگاه‌ها است که بخصوص با توجه به کثرت تراکنش‌ها و مبلغ در گردش می‌تواند در شرایطی مشکلات امنیتی ایجاد کرده و حقوق و مال مشتریان را تضییع کند.
منبع: